Teatteri ILMI Ö:n Ihme Ilmat

Taidetestaajat
KÄSIKIRJOITUSLaura Ertimo, Anne Korhonen, Minna Savin, Outi Sädekallio-Snellman
OHJAUSTyöryhmä
ESIINTYJÄT 
Lotta, nuoriOuti Sädekallio-Snellman
Iida, äitiAnne Korhonen
TietokirjailijaLaura Ertimo (vierailija)
JokeriMinna Savin
PROJISOINNIT, VALOKUVAUSMatti Snellman (vierailija)
LAVASTUS JA PUVUSTUSTyöryhmä
KENELLENuorille
ESITYKSEN KESTO75 min + taiteilijatapaaminen / mahdollinen työpaja
ESITYSTILAsali, auditorio
ESITYS ON KIERTÄVÄ 

 

Ihme Ilmat esitys on nuorille suunnattu esitys, joka valittiin mukaan Taidetestaajiin

Esitykset olivat syksyllä 2022 ja talvella 2023 Nukketeatteri Sampossa.

Miksi ilmasto muuttuu? Miksi maapallon hiilenkierrätyslaitos on epäkunnossa? Voiko ilmastonmuutoksen selättää? Kuka voi vaikuttaa tulevaisuuteen? Millaisesta maailmasta meidän pitäisi sopia yhdessä kaikkien ihmisten kesken?

Ihme Ilmat on vuorovaikutteinen esitys, jonka aiheina ovat ilmastokriisi ja aktiivinen kansalaisuus. Ihme Ilmat -esitys pohjautuu Laura Ertimon kirjoittamaan ja Mari Ahokoivun kuvittamaan sarjakuvatietokirjaan Ihme ilmat! Miksi ilmasto muuttuu (Into Kustannus, 2019).

Ihme Ilmat -esitys käyttää teatteri-ilmaisun keinoja ja tunneskaalaa ilmastoaiheisen tietoaineksen ja yhteiskunnallisen toimijuuden pohtimisessa. Osallistava esitys nostaa katsojan tarkkailijan roolista aktiiviseksi toimijaksi ja osoittaa ryhmän voiman. Tavoitteena on oppilaiden osallisuuskokemus, keskustelun ja kysymysten herättäminen ja muutosprosessin aikaansaaminen. Esiintyjät tarjoavat tietoa ja erilaisia ratkaisun avaimia etsitään yhdessä yleisön kanssa. Työryhmässä ja esityksessä on myös tietokirjailija Laura Ertimo.

Esitys toimii myös innoituksena opettajille, ja havainnollistaa sekä teatterin että kirjallisuuden käyttöä opetuksen tukena. Syksyllä 2021 esityksestä tehtiin ulkoilmaversio, joka oli koulukiertueella Itä-Helsingissä!

Kuva: Matti Snellman

Esitystä tukivat Helsingin kaupunki, Taiteen edistämiskeskus ja Opetus- ja kulttuuriministeriö.